Panasonic Electronic Components ERJ-P08J271V
ERJ-P08J271V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P08J271V
Brief Description
RES SMD 270 OHM 5% 2/3W 1206
Datasheet Download
ERJ-P08J271V.pdf
Availability of ERJ-P08J271V
QUANTITY
ERJ-P08J271V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P08J271V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P08J271V
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P08J271V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P08J271V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P08J271V Details Description
Related parts for ERJ-P08J271V
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC 12WDFN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
IC CLOCK AMD GRAPHICS 10TDFN datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 23MA 83 OHM SMD datasheet.pdf