Panasonic Electronic Components ERJ-P14F1403U
ERJ-P14F1403U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P14F1403U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 140K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-P14F1403U.pdf
Availability of ERJ-P14F1403U
QUANTITY
ERJ-P14F1403U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P14F1403U
Internal Part NumberEIS-ERJ-P14F1403U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P14F1403U
Related LinksERJ-P1, ERJ-P14F1403U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P14F1403U Details Description
Related parts for ERJ-P14F1403U
CAP TRIMMER 3-10PF 100V SMD datasheet.pdf
IC PROGRAM 2.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
FERRULE 0.75MM 15 WHT 1 = 500PCS datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
PHONO PLUG/SHORTER C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 270MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
DISPLAY 14-SEG RED 2DIGIT CA datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V NP0 1206 datasheet.pdf