Panasonic Electronic Components ERJ-P14J180U
ERJ-P14J180U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P14J180U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-P14J180U.pdf
Availability of ERJ-P14J180U
QUANTITY
ERJ-P14J180U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P14J180U
Internal Part NumberEIS-ERJ-P14J180U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P14J180U
Related LinksERJ-P1, ERJ-P14J180U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P14J180U Details Description
Related parts for ERJ-P14J180U
IC DUAL DIFF COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR DIFF VACUUM GAUGE 1PSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 620K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 40.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 4V JB 01005 datasheet.pdf