Panasonic Electronic Components ERJ-P14J912U
ERJ-P14J912U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P14J912U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-P14J912U.pdf
Availability of ERJ-P14J912U
QUANTITY
ERJ-P14J912U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P14J912U
Internal Part NumberEIS-ERJ-P14J912U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P14J912U
Related LinksERJ-P1, ERJ-P14J912U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P14J912U Details Description
Related parts for ERJ-P14J912U
IC OTP 8MBIT 100NS 32DIP datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD PWR ENT 16A MED FLTR QC PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 45NS 28DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 29A TO247 datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 667MHZ 96BGA datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
4,7UF 35V 4X5MM 85C 1500H datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf