Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF1960V
ERJ-P6WF1960V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF1960V
Brief Description
RES SMD 196 OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF1960V.pdf
Availability of ERJ-P6WF1960V
QUANTITY
ERJ-P6WF1960V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF1960V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF1960V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF1960V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF1960V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF1960V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF1960V
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 0.5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 80QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.1A 330 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC CLOCK RATE ADAPTER 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 36V 2.1A datasheet.pdf