Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF2052V
ERJ-P6WF2052V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF2052V
Brief Description
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF2052V.pdf
Availability of ERJ-P6WF2052V
QUANTITY
ERJ-P6WF2052V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF2052V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF2052V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF2052V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF2052V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF2052V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF2052V
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 200 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9706 datasheet.pdf
FUSE PTC RESET 1.75A 6V 1206 SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 375 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf