Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF2052V
ERJ-P6WF2052V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF2052V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF2052V.pdf
Availability of ERJ-P6WF2052V
QUANTITY
ERJ-P6WF2052V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF2052V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF2052V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF2052V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF2052V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF2052V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF2052V
IC ADC 12BIT 265KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V CH 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK 5.0X3.2 CMOS datasheet.pdf
LED ASSY 0.480" 2X5 BLU DIFF 2LD datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf