Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF38R3V
ERJ-P6WF38R3V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF38R3V
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF38R3V.pdf
Availability of ERJ-P6WF38R3V
QUANTITY
ERJ-P6WF38R3V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF38R3V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF38R3V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF38R3V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF38R3V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF38R3V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF38R3V
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 158/2POS STR datasheet.pdf
TRIAC 800V 16A D2PAK datasheet.pdf
13P MTA100 CONN ASSY POL 15AU datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 47.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPST-NC 50MA 16V datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf