Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF51R0V
ERJ-P6WF51R0V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF51R0V
Brief Description
RES SMD 51 OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF51R0V.pdf
Availability of ERJ-P6WF51R0V
QUANTITY
ERJ-P6WF51R0V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF51R0V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF51R0V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF51R0V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF51R0V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF51R0V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF51R0V
IC 16-BIT D/A CONVERTER 16-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMD datasheet.pdf
IC MCU 33MHZ HS/LP 44-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 75W 15V 5A datasheet.pdf
IC ADC DRIVER TRUE ZERO 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC datasheet.pdf