Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF66R5V
ERJ-P6WF66R5V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF66R5V
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF66R5V.pdf
Availability of ERJ-P6WF66R5V
QUANTITY
ERJ-P6WF66R5V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF66R5V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF66R5V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF66R5V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF66R5V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF66R5V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF66R5V
RES SMD 806 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 50MA SOT89-3 datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 250VAC QC TERM datasheet.pdf
IC LINE DVR VDSL2 H FIX 32QFN datasheet.pdf
RES 634 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ER6019,2NC+1NO 3XNPT datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.0MM datasheet.pdf