Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF6801V
ERJ-P6WF6801V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF6801V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF6801V.pdf
Availability of ERJ-P6WF6801V
QUANTITY
ERJ-P6WF6801V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF6801V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF6801V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF6801V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF6801V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF6801V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF6801V
LED DOME 10MM BA9S 590NM SUP YLW datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
EDGECARD 132POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CABLE/ASSY AMPTRAC SHLD CAT6 16' datasheet.pdf
IC DGTL POT 2CH 50K 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ SOT23-5 datasheet.pdf