Panasonic Electronic Components ERJ-P6WJ2R7V
ERJ-P6WJ2R7V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WJ2R7V
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WJ2R7V.pdf
Availability of ERJ-P6WJ2R7V
QUANTITY
ERJ-P6WJ2R7V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WJ2R7V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WJ2R7V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WJ2R7V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WJ2R7V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WJ2R7V Details Description
Related parts for ERJ-P6WJ2R7V
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10-12AWG CRIMP 15GOLD datasheet.pdf
LED 17.46MM RED DIFF PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M20 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
KC-01691145H002 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
2000UF 7.5V 19.05X41.3 105C AXI datasheet.pdf