Panasonic Electronic Components ERJ-P6WJ5R6V
ERJ-P6WJ5R6V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WJ5R6V
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WJ5R6V.pdf
Availability of ERJ-P6WJ5R6V
QUANTITY
ERJ-P6WJ5R6V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WJ5R6V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WJ5R6V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WJ5R6V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WJ5R6V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WJ5R6V Details Description
Related parts for ERJ-P6WJ5R6V
IC BUS TXRX 3-ST OCTAL 20SO datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 1.0GSPS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 05CKT datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 12' datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 450MA 508 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MICRO 37C P 24" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf