Panasonic Electronic Components ERJ-PA2F1000X
ERJ-PA2F1000X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA2F1000X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/5W 0402
Datasheet Download
ERJ-PA2F1000X.pdf
Availability of ERJ-PA2F1000X
QUANTITY
ERJ-PA2F1000X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA2F1000X
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA2F1000X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA2F1000X
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA2F1000X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA2F1000X Details Description
Related parts for ERJ-PA2F1000X
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
FUSE MOD 225A 700V BLADE datasheet.pdf
CBL 3POS M8 PLG-M12 R/A SKT 1.5M datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SOD123 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf
HDR ASSY WITH LF datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf