Panasonic Electronic Components ERJ-PA2J682X
ERJ-PA2J682X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA2J682X
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/5W 0402
Datasheet Download
ERJ-PA2J682X.pdf
Availability of ERJ-PA2J682X
QUANTITY
ERJ-PA2J682X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA2J682X
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA2J682X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA2J682X
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA2J682X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA2J682X Details Description
Related parts for ERJ-PA2J682X
CONVE DC/DC 0.75 3.63V @ 10A SIP datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 8DIP datasheet.pdf