Panasonic Electronic Components ERJ-PA3D1272V
ERJ-PA3D1272V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3D1272V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.7K OHM 0.5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3D1272V.pdf
Availability of ERJ-PA3D1272V
QUANTITY
ERJ-PA3D1272V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3D1272V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3D1272V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3D1272V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3D1272V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3D1272V Details Description
Related parts for ERJ-PA3D1272V
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
FILTER RFI COMPACT PCB MT 10A datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS56221-579 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
NUT,HEX,MACH SCREW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
68UF 35V 6,3X11 datasheet.pdf