Panasonic Electronic Components ERJ-PA3D2493V
ERJ-PA3D2493V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3D2493V
Brief Description
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3D2493V.pdf
Availability of ERJ-PA3D2493V
QUANTITY
ERJ-PA3D2493V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3D2493V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3D2493V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3D2493V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3D2493V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3D2493V Details Description
Related parts for ERJ-PA3D2493V
CONN SPRING CONT 54 POS .295 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CC2511F8RSPR datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
IC FPGA 46 I/O 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.5V 4-USP datasheet.pdf