Panasonic Electronic Components ERJ-PA3D2743V
ERJ-PA3D2743V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3D2743V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 274K OHM 0.5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3D2743V.pdf
Availability of ERJ-PA3D2743V
QUANTITY
ERJ-PA3D2743V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3D2743V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3D2743V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3D2743V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3D2743V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3D2743V Details Description
Related parts for ERJ-PA3D2743V
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 29K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 31VWM 56.4VC SMCJ datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.14A 43 MOHM datasheet.pdf