Panasonic Electronic Components ERJ-PA3D3160V
ERJ-PA3D3160V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3D3160V
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3D3160V.pdf
Availability of ERJ-PA3D3160V
QUANTITY
ERJ-PA3D3160V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3D3160V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3D3160V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3D3160V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3D3160V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3D3160V Details Description
Related parts for ERJ-PA3D3160V
IC MCU 8BIT OTP 4K 28DIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HDR TOP 26 POS W/BOSS 2MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3875K 4SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
THERMTRANS LABEL VINYL 1.00 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf