Panasonic Electronic Components ERJ-PA3D48R7V
ERJ-PA3D48R7V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3D48R7V
Brief Description
RES SMD 48.7 OHM 0.5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3D48R7V.pdf
Availability of ERJ-PA3D48R7V
QUANTITY
ERJ-PA3D48R7V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3D48R7V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3D48R7V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3D48R7V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3D48R7V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3D48R7V Details Description
Related parts for ERJ-PA3D48R7V
CBL RIBN 17COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN PLUG BD/BD 40POS .4MM SMD datasheet.pdf
RESONATOR CER 6.60MHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DVR SWITCH HI SIDE SGL 8SOIC datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 8CH LP 120PBGA datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W T18 datasheet.pdf