Panasonic Electronic Components ERJ-PA3D5100V
ERJ-PA3D5100V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3D5100V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3D5100V.pdf
Availability of ERJ-PA3D5100V
QUANTITY
ERJ-PA3D5100V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3D5100V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3D5100V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3D5100V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3D5100V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3D5100V Details Description
Related parts for ERJ-PA3D5100V
CONN HEADER 68POS .100 DL datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf