Panasonic Electronic Components ERJ-PA3D5902V
ERJ-PA3D5902V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3D5902V
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3D5902V.pdf
Availability of ERJ-PA3D5902V
QUANTITY
ERJ-PA3D5902V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3D5902V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3D5902V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3D5902V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3D5902V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3D5902V Details Description
Related parts for ERJ-PA3D5902V
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN TERMINAL SCREW M3.5 20POS datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 6.72NS 256CABGA datasheet.pdf
COLLET FGG.00. - 2.7MM DIA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
5.0MM EURO PLUG RA ME GRN 8CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
UNDROVR VOLT RELAY 20 TO 600 V datasheet.pdf