Panasonic Electronic Components ERJ-PA3D8061V
ERJ-PA3D8061V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3D8061V
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 0.5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3D8061V.pdf
Availability of ERJ-PA3D8061V
QUANTITY
ERJ-PA3D8061V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3D8061V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3D8061V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3D8061V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3D8061V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3D8061V Details Description
Related parts for ERJ-PA3D8061V
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 EXT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
BGA HEAT SINK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-SON datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 1POS STR .250 NAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf