Panasonic Electronic Components ERJ-PA3F1601V
ERJ-PA3F1601V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3F1601V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3F1601V.pdf
Availability of ERJ-PA3F1601V
QUANTITY
ERJ-PA3F1601V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3F1601V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3F1601V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3F1601V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3F1601V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3F1601V Details Description
Related parts for ERJ-PA3F1601V
CONN SOCKET 18-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG GREEN 500' datasheet.pdf
CIR BRKR 100MA 240VAC 60VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W T18 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM DO220AA datasheet.pdf
RA PWR JK SMT .08 PI datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf