Panasonic Electronic Components ERJ-PA3F1803V
ERJ-PA3F1803V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3F1803V
Brief Description
RES SMD 180K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3F1803V.pdf
Availability of ERJ-PA3F1803V
QUANTITY
ERJ-PA3F1803V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3F1803V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3F1803V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3F1803V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3F1803V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3F1803V Details Description
Related parts for ERJ-PA3F1803V
RES SMD 332 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 10MM datasheet.pdf
CONTROL TIMER ACCESS SOCKET 11P datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR SKY12340-364 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 167K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf