Panasonic Electronic Components ERJ-PA3J163V
ERJ-PA3J163V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3J163V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3J163V.pdf
Availability of ERJ-PA3J163V
QUANTITY
ERJ-PA3J163V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3J163V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3J163V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3J163V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3J163V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3J163V Details Description
Related parts for ERJ-PA3J163V
RES SMD 453K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 35MA TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER ADJ NYLON datasheet.pdf
IC PWR LINE MCU 144LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SURFACE DISC 1-1/2"XNH A CRS datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 770MA 437 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 16SOIC datasheet.pdf