Panasonic Electronic Components ERJ-PA3J1R6V
ERJ-PA3J1R6V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3J1R6V
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3J1R6V.pdf
Availability of ERJ-PA3J1R6V
QUANTITY
ERJ-PA3J1R6V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3J1R6V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3J1R6V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3J1R6V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3J1R6V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3J1R6V Details Description
Related parts for ERJ-PA3J1R6V
TVS DIODE 8VWM 15VC SMC datasheet.pdf
RES 49.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CAP MICA 250PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
SENSOR WET PROCESS HEAD UNIT 5M datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
HOOK INSULKRIMP (B-219-06X) datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
500 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT .4VA 28V datasheet.pdf