Panasonic Electronic Components ERJ-PA3J7R5V
ERJ-PA3J7R5V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3J7R5V
Brief Description
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3J7R5V.pdf
Availability of ERJ-PA3J7R5V
QUANTITY
ERJ-PA3J7R5V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3J7R5V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3J7R5V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3J7R5V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3J7R5V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3J7R5V Details Description
Related parts for ERJ-PA3J7R5V
TERM BLOCK PCB 5.08MM 28POS OR datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLL LVR.187"QC datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
WASHER COMPRESSION SNP SERIES datasheet.pdf
WIRING TROUGH STEEL 6X6X48" GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 2POS 3.7MM SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf