Panasonic Electronic Components ERJ-S02F1001X
ERJ-S02F1001X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F1001X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F1001X.pdf
Availability of ERJ-S02F1001X
QUANTITY
ERJ-S02F1001X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F1001X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F1001X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F1001X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F1001X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F1001X Details Description
Related parts for ERJ-S02F1001X
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMB datasheet.pdf
IC 4-BIT FET MUX/DEMUX 16-VQFN datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 25K/50 IMPED datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
LENS BASE MOD MEDIUM REBEL 20DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 4V X6S 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 120MA 9.68 OHM datasheet.pdf
OSC XO 312.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf