Panasonic Electronic Components ERJ-S02F1004X
ERJ-S02F1004X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F1004X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F1004X.pdf
Availability of ERJ-S02F1004X
QUANTITY
ERJ-S02F1004X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F1004X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F1004X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F1004X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F1004X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F1004X Details Description
Related parts for ERJ-S02F1004X
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
2 X 12 CONNECTOR SUB-ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
EXTRACTOR TOOL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IPD M30 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 315MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf