Panasonic Electronic Components ERJ-S02F1182X
ERJ-S02F1182X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F1182X
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F1182X.pdf
Availability of ERJ-S02F1182X
QUANTITY
ERJ-S02F1182X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F1182X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F1182X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F1182X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F1182X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F1182X Details Description
Related parts for ERJ-S02F1182X
PHOTODIODE BLUE 51.61MM SQ BUSS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
IC ANTIALIASING FILTER 16-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FUSE 10A 300V ALARM IND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf