Panasonic Electronic Components ERJ-S02F1472X
ERJ-S02F1472X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F1472X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F1472X.pdf
Availability of ERJ-S02F1472X
QUANTITY
ERJ-S02F1472X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F1472X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F1472X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F1472X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F1472X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F1472X Details Description
Related parts for ERJ-S02F1472X
RES SMD 360K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 300 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
VOLT SELECT INSERT 10A 115/20 datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
HD-I 5SMPO090F155O LEADMAKER datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 275VAC datasheet.pdf