Panasonic Electronic Components ERJ-S02F15R0X
ERJ-S02F15R0X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F15R0X
Brief Description
RES SMD 15 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F15R0X.pdf
Availability of ERJ-S02F15R0X
QUANTITY
ERJ-S02F15R0X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F15R0X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F15R0X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F15R0X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F15R0X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F15R0X Details Description
Related parts for ERJ-S02F15R0X
CONN SPRING CONT 12 POS .256 SMD datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
27P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 5W 4527 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf