Panasonic Electronic Components ERJ-S02F15R8X
ERJ-S02F15R8X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F15R8X
Brief Description
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F15R8X.pdf
Availability of ERJ-S02F15R8X
QUANTITY
ERJ-S02F15R8X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F15R8X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F15R8X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F15R8X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F15R8X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F15R8X Details Description
Related parts for ERJ-S02F15R8X
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 44POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR LOW EMI 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:16 500MHZ 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf