Panasonic Electronic Components ERJ-S02F1602X
ERJ-S02F1602X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F1602X
Brief Description
RES SMD 16K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F1602X.pdf
Availability of ERJ-S02F1602X
QUANTITY
ERJ-S02F1602X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F1602X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F1602X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F1602X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F1602X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F1602X Details Description
Related parts for ERJ-S02F1602X
ICL 5 OHM 20% 4.5A 11.51MM datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf