Panasonic Electronic Components ERJ-S02F1653X
ERJ-S02F1653X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F1653X
Brief Description
RES SMD 165K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F1653X.pdf
Availability of ERJ-S02F1653X
QUANTITY
ERJ-S02F1653X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F1653X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F1653X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F1653X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F1653X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F1653X Details Description
Related parts for ERJ-S02F1653X
MOSFET P-CH 30V 2.34A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 6 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 185MA 2.8 OHM datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE R/A SKT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf