Panasonic Electronic Components ERJ-S02F16R0X
ERJ-S02F16R0X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F16R0X
Brief Description
RES SMD 16 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F16R0X.pdf
Availability of ERJ-S02F16R0X
QUANTITY
ERJ-S02F16R0X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F16R0X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F16R0X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F16R0X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F16R0X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F16R0X Details Description
Related parts for ERJ-S02F16R0X
CONVERTER DC-DC 9VIN 3.3A HRZ datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS 3MM DUAL ROW datasheet.pdf
IC COMPARATOR 7NS LOW PWR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 3CH OPEN COLL 16SO datasheet.pdf
IC INTERFACE DUAL-SPLY 114-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 140POS VERT .635MM SMD datasheet.pdf