Panasonic Electronic Components ERJ-S02F2491X
ERJ-S02F2491X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F2491X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F2491X.pdf
Availability of ERJ-S02F2491X
QUANTITY
ERJ-S02F2491X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F2491X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F2491X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F2491X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F2491X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F2491X Details Description
Related parts for ERJ-S02F2491X
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44LQFP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV RECEIVER 8DIP GW datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 180MA 950 MOHM datasheet.pdf