Panasonic Electronic Components ERJ-S02F2940X
ERJ-S02F2940X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F2940X
Brief Description
RES SMD 294 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F2940X.pdf
Availability of ERJ-S02F2940X
QUANTITY
ERJ-S02F2940X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F2940X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F2940X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F2940X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F2940X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F2940X Details Description
Related parts for ERJ-S02F2940X
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 45A 2WPACK datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI ABSO 5V DIP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR/CMOS BUFFER 6UDFN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A datasheet.pdf