Panasonic Electronic Components ERJ-S02F3000X
ERJ-S02F3000X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F3000X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 300 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F3000X.pdf
Availability of ERJ-S02F3000X
QUANTITY
ERJ-S02F3000X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F3000X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F3000X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F3000X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F3000X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F3000X Details Description
Related parts for ERJ-S02F3000X
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 5V 14MM PC MOUNT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH HARTING MCON 710 datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf