Panasonic Electronic Components ERJ-S02F3653X
ERJ-S02F3653X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F3653X
Brief Description
RES SMD 365K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F3653X.pdf
Availability of ERJ-S02F3653X
QUANTITY
ERJ-S02F3653X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F3653X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F3653X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F3653X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F3653X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F3653X Details Description
Related parts for ERJ-S02F3653X
CBL RIBN 96COND 0.033 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf