Panasonic Electronic Components ERJ-S02F3903X
ERJ-S02F3903X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F3903X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 390K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F3903X.pdf
Availability of ERJ-S02F3903X
QUANTITY
ERJ-S02F3903X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F3903X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F3903X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F3903X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F3903X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F3903X Details Description
Related parts for ERJ-S02F3903X
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TERM RING NYL 22-18AWG 5/16 datasheet.pdf
GDT 400V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 10VC 6TSOP datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LIGHTING CONTROL PANEL 16 RELAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 8.2A IPAK-3 datasheet.pdf