Panasonic Electronic Components ERJ-S02F43R2X
ERJ-S02F43R2X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F43R2X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F43R2X.pdf
Availability of ERJ-S02F43R2X
QUANTITY
ERJ-S02F43R2X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F43R2X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F43R2X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F43R2X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F43R2X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F43R2X Details Description
Related parts for ERJ-S02F43R2X
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220FP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 66MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RES 270 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf