Panasonic Electronic Components ERJ-S02F48R7X
ERJ-S02F48R7X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F48R7X
Brief Description
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F48R7X.pdf
Availability of ERJ-S02F48R7X
QUANTITY
ERJ-S02F48R7X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F48R7X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F48R7X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F48R7X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F48R7X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F48R7X Details Description
Related parts for ERJ-S02F48R7X
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 500MA PWR DIST SWITCH 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
51 WAY S/BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 350MA TO92-3 datasheet.pdf
508 TB SOC OPEN VERTICAL datasheet.pdf
RAM COVER-TAPETRONIC datasheet.pdf
OSC MEMS 150.0000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf