Panasonic Electronic Components ERJ-S02F5102X
ERJ-S02F5102X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F5102X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F5102X.pdf
Availability of ERJ-S02F5102X
QUANTITY
ERJ-S02F5102X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F5102X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F5102X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F5102X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F5102X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F5102X Details Description
Related parts for ERJ-S02F5102X
IC ADC 10BIT 18MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HP6009(SOLID SFT),2NC+1NO,1XNPT datasheet.pdf
D4SL-N2SFG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6A 8HUSON datasheet.pdf