Panasonic Electronic Components ERJ-S02F5903X
ERJ-S02F5903X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F5903X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F5903X.pdf
Availability of ERJ-S02F5903X
QUANTITY
ERJ-S02F5903X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F5903X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F5903X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F5903X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F5903X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F5903X Details Description
Related parts for ERJ-S02F5903X
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIAC 800V 6A TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 4.2A HORZ T/H datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
SCREW PLASTIC CARD GUIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf