Panasonic Electronic Components ERJ-S02F6040X
ERJ-S02F6040X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F6040X
Brief Description
RES SMD 604 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F6040X.pdf
Availability of ERJ-S02F6040X
QUANTITY
ERJ-S02F6040X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F6040X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F6040X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F6040X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F6040X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F6040X Details Description
Related parts for ERJ-S02F6040X
FUSE MIDGET 1A 500V TIME-DELAY datasheet.pdf
TWIST LOK STANDOFF 3/16 X .75" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
RES 18 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
VOLTAGE TRANSDUCER 600V 5-20MA datasheet.pdf
LUG UNPLATED datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP 10KV 150PF 10% datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf