Panasonic Electronic Components ERJ-S02F6812X
ERJ-S02F6812X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F6812X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F6812X.pdf
Availability of ERJ-S02F6812X
QUANTITY
ERJ-S02F6812X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F6812X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F6812X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F6812X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F6812X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F6812X Details Description
Related parts for ERJ-S02F6812X
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
MINI BANANA JACK W/TURRET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 9/16" 6.22" datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 9POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf