Panasonic Electronic Components ERJ-S02F8060X
ERJ-S02F8060X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F8060X
Brief Description
RES SMD 806 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F8060X.pdf
Availability of ERJ-S02F8060X
QUANTITY
ERJ-S02F8060X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F8060X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F8060X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F8060X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F8060X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F8060X Details Description
Related parts for ERJ-S02F8060X
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO262 datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN HDR 20PS 1MM DL AU SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG GRAY datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 134 I/O 208QFP datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf