Panasonic Electronic Components ERJ-S02F86R6X
ERJ-S02F86R6X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F86R6X
Brief Description
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F86R6X.pdf
Availability of ERJ-S02F86R6X
QUANTITY
ERJ-S02F86R6X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F86R6X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F86R6X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F86R6X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F86R6X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F86R6X Details Description
Related parts for ERJ-S02F86R6X
CONN RING 14-16 AWG #1/4 PL-GRP datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 255.15VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CUTOFF COVER datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 3POS PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf